Резервирайте сега: Hotel Maya

Въз основа на 5280 отзивиВижте мнението на гостите

Agoda отзиви (5280)Booking.com (1626)
Въз основа на 5280 отзиви
Състояние/Чистота на хотела8,1
Удобства7,4
Местоположение8,8
Комфорт на стаята и качество8,2
Услуги8,1
Съотношение цена-качество7,9
Предоставено от проверените гости на Agoda
Всички езици
Всички типове туристи (5280)
Всички типове стаи
Показване на 4619 проверени коментари от гости
Alexander от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в февруари 2011 г.
Замечательный отель!”
Красивый отель, хорошие номера, красивый вид из окна, удачное расположение.
Отель сразу радует своей монументальностью и красотой. Действительно красивый.Коридоры в отеле очень причудливо сделаны. Номер был хороший,просторный, чистый. Кровать большая и мягкая, удобный столик, шкаф с холодильничком, кофемашина, чай, кофе, вода. Конечно же фен, тапочки и халаты. Сейф в номере в шкафу. Прекрасная кушетка прям у большого окна с красивым видом ( у нас был 17 этаж и вид на башную Менара). Приятно прилечь на кушетку и просто смотреть в окно, наслаждаясь видом из окна. Просто великолепная ванна ( есть и ванна и душ). Уборка показала себя с хорошей стороны, было приятно вернуться вечером и обнаружить тарелочку с фруктами на столе. Персонал приветлив и ненавязчив. На одном из этажей есть очень красивая веранда со столиками с видом на Петронасы. Что касается расположения, то и тут нет нареканий. До Петронасов пешком минут 10. До станции монорельса примерно также.Неподалеку и башня Менара. До Chinatown можно прогуляться пешочком, займет примерно час. Напротив отеля находится модный ночной клуб.
Оценявани 14 март 2011
nadezhda от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в март 2011 г.
Отличный отель и отличный серис”
изумительно удообные номера,кристальная чистота,отзывчивый персинал,бесплатный вай фай
в нашем путешествии это была 3страна нашего пребывания.Но пожалуй лучше,чем эта гостиница нам как то не повстречалось.Разумные деньги и отличный сервис.Все для нашего удобства...практически через дорогу башни Петронас.Все остановки рядом.Очень приличный отель.
Оценявани 13 март 2011
Zurab от Русия
Делукс суит
Отседнахме 3 вечер/и в февруари 2011 г.
Красивый отель и приветливый персонал”
хорошее расположение, везде рядом, отличные завтраки
Отель понравился во всём. Если поросите номер с видом на "Близнецов", то вид открывается потрясающий.
Оценявани 24 февруари 2011
Konstantin от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме една вечер в януари 2011 г.
Отличное расположение, номера староваты”
Расположение, сервис, кухня
хороший отель, но от 5 звезд ожидаешь большего. номера маловаты и уставшие. огромная ванная, душ. сантехника новая. звукоизоляция для куалы-лумпура очень не плохая. расположение отличное! метро 500 метров, две ветки, что для куалы крайне удобно. прямо напротив отеля модный ночной клуб.
Оценявани 02 февруари 2011
Aleksei от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме една вечер в януари 2011 г.
Современный отель в центре КЛ”
находиться в центре с шикарным видом
идеальный отель на 1-2 дня проведения в КЛ для осмотра
Оценявани 31 януари 2011
Kirill от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в януари 2011 г.
Красивый отель”
Лучшие номера с видом на Петронасы
косметический ремонт
Hotel Maya это отличный отель, один из самых лучших и красивых отелей в Куала Лумпур. Номера просторные и чистые, сантехника вся новая, белье меняют каждый день и по просьбе, убираюти в комнате очень тщательно и чисто, основные достоинства отеля: -отличный вида из окон -завтрак - отличный и разнообразный, самый лучший завтрак. -близость к основный достопримечательностям. Остальное - обслуживание, внимательность, охрана - на самом высоком уровне
Оценявани 18 януари 2011
Andrey от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 4 вечер/и в януари 2011 г.
Красивый отель и приветливый персонал”
центр города
мало
очень достойный отель очень достойный отель
Оценявани 10 януари 2011
krymskiy от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 4 вечер/и в декември 2010 г.
удачное расположение, большие номера”
большие номера, рядом с петронасами и кл тауэр , бесплатный вай-фай в номере
"подтормаживающий" персонал
по приезду нам дали номер на 6м этаже ( № 605). Огромный номер (особенно после Сингапура) с видом на Петронасами. В номере большая кровать, рабочая зона, большая свободная зона, апапарат для приготовления кофе и прочие атрибуты комфорта. Открытый вид на Петронас. Но самое главное - бесплатный вай-фай интернет прямо в номере. Для нас это было важной характеристикой. Завтраки в отеле приличные. Жили 4 дня, никаких претензий по еде. Всегда были свежевыжатые апельсиновый и арбузный соки, вкусные жюльены, качественные сыры. Один день не обновили в номере чайный набор, другой раз - положили не все полотенца. Но после звонка на ресепшн - все решалось. В целом, отель понравился. Посоветую его друзьям для остановки
Оценявани 30 декември 2010
Dmitry от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме една вечер в декември 2010 г.
замечательный отель”
Очень удачное расположеение.
не нашли
отель maya был выбран для путешествия изначально из-за своей близости к петронасам. выбрав его мы ни сколько не пожалели, поскольку он очень удачно расположен по отношению к пертоносам и к менаре, а так же добраться до транспортного хаба куала лумпур ни состакляет ни каких проблем на такси и цена всего 14 рингит. сами номера просто шикарны, в них есть всё необходимое а обстановка в номере дополняет тематику хайтека самого куалы лумпур. завтраки в отеле соответственно великоелепные, от фрешей до блюд различных кухонь мира. персонал в отеле очень вежлив и всегда готов помочь если это небходимо.
Оценявани 25 декември 2010
Vyacheslav от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в ноември 2010 г.
Хорошее расположение, большой номер.”
В центе Куала - Лумпур, рядом с башнями - близнецами. Бесплатный Интернет.
Рядом нет метро.
Отель находится в центре рядом с башнями - близнецами. Рядом нет метро и торговых центров. До метро пешеком 10 минут. Номера большие и светлые. В номере бесплатный Интернет. Завтраки хорошие, большой выбор блюд. Отель не новый, но чистый. Очень хорошее кондиционирование воздуха, которое работает не зависимо от общего электропитания номера. Отель больше подходит для осмотра достопримечательностей города, чем для шопинга.
Оценявани 02 декември 2010
Alexander от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме една вечер в ноември 2010 г.
Стильный отель, хорошее расположение”
Расположние, вид на башни
Плохо уходила вода из душа
Красивый отель, просторные удобные номера, мы попросили с видом на башни, и нам дали на третьем этаже, все было видно отлично. На том же этаже есть бассейн (с несколькими джакузи и душем) и SPA (цены по сравнению с Тайландом - дорогие), в целом номер хороший, но были и недочеты - деревянный пол в ванне чуть проваливался и вода плохо уходила, даже затопила пол. Но мы были одну ночь и стали жаловаться. Завтраки отличные.Удобное место, пешком можно добраться до станции KLCC и до Менары.
Оценявани 13 ноември 2010
Vladislav от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в юни 2010 г.
Удобный отель для отдыха на пару дней”
близость к башням Петронас, хороие завтраки, удобный бизнес-центр, большие номера
отделка номеров выглядит слека старой, плохая шумоизоляция номера
Отель понравился - полностью оправдывает потраченные деньги. Номер был просторный, красивый, хотя и немного староват. Потрясающий вид на башни Петронас (не закрыты другими зданиями). Из минусов - шумоизоляция номера оставляла желать лучшего, так что в номере можно было слышать крики мулы с близежайшей мечети и шум автотранспорта (хотя нам после экскурсий это абсолютно не мешало заснуть). Станция метро, расположенная на схеме в двух шагах от отеля, на самом деле труднодоступна - идти к ней придется в обход или через местное кладбище и частокол местныхрастений (не уверен что получится - мы не пробовали :)) Удобнее пользоваться станцией метро KLCC рядом с башнями - до них пешком около 300 метров. В остальном отель очень хороший. Понравились завтраки, удобное время реистрации/выезда (erly check-in либо поздний выезд на выбор туристам).
Оценявани 18 юли 2010
Zaurbek от Русия
Hotel Maya”
Близко к башням Petronas. Рядом со станцией монорельсовой дороги. Новый отель. Стиль модерн.
Любителям классики может не понравиться ультрасовременная обстановка отеля.
Отель очень понравился. Персонал внимательный и выполняет любую просьбу. Мы жили с suit на 15м этаже. Вид из окна потрясающий. Правда,в последний день разглядели внизу кладбище (прямо рядом с отелем). Но это не омрачило впечатлений. Ванная очень большая, две раковины. Сантехника работает безотказно. И засилили нас в 10 часов без проблем, хотя положено в 2 часа. Питание неплохое- есть фрукты, горячее (рис, омлет, яйца, сосиски- ну как обычно). В принципе, неплохой отель за свои деньги и до Petronas идти около 5 минут.
Оценявани 17 април 2010
Alexey от Русия
Отседнахме 2 вечер/и в април 2010 г.
Отель Maya - прекрасный выбор”
Расположение, цена
требуется косметический ремонт, немного шумно
Это был наш с женой первый визит в Малайзию и столицу Куала-Лумпур. Пробыли там 2,5 дня с 05 по 07 апреля. Отель Maya мы забронировали через Agoda, так как была предложена наилучшая цена. О своем выборе мы не пожалели ни разу. На картинках конечно отель, а именно комнаты выглядят лучше и больше. Мы бронировали номер студию с видом на башни Петронас, по крайней мере в форме бронирования просили именно об этом. В аэропорту нас ждал Мерседес Е280 (брать не советую), который мы заранее попросили у отеля, так сказать решили шикануть -) Цена такого трансфера большая – 200 малазийских ренгитов (1 доллар – 3 ренгита), т.е. 2000 рублей. Простое такси стоит максимум 90 ренгит (900 рублей). Расстояние до отеля – 70 км, дорога очень хорошая и за 1 час вы будете доставлены в отель. Встреча в отеле была очень теплая, регистрация прошла быстро и комфортно. Обязательный залог – 100 долларов, советую внести наличными, чтобы не блокировать карту, т.к. разблокировка может отнять до 1 месяца (личный опыт), а деньги нужны здесь и сейчас, а не дома. Нам предложили заселили в номер на 17 этаже…но с видом на телебашню, внизу – мусульманское кладбище, мы попросили поменять номер на другой с видом на башни, что немедленно было сделано, но этаж дали девятый. Сам номер имеет площадь примерно 20 кв.м., зеркально отгороженную ванну и туалет. Окно до пола, сделано из алюминия, и не защищает от городского шума, даже когда закрыто на все защелки. В целом интерьер номера хороший, если не придираться к мелочам. Кровать очень удобная, большая. В отеле на 3 этаже находиться бассейн с теплой водой и гидромассажем, размером не большой – примерно 12 на 6 метров. Есть так же сауна и тренажерный зал – все это так же на 3 этаже. Завтраки в отеле хорошие, есть выбор выпечки, соков 3 вида, фрукты, не шикарно, но вполне нормально – голодными не уйдете. Отель имеет по моему мнению самое лучшее расположение – из окон открывается вид на башни близнецы Петронасы - шедевр архитектуры высотой 88 этажей, це
Оценявани 10 април 2010
DMYTRO от Украйна
Maya Hotel Kuala-Lumpur”
Расположение в самом центре города, 5 минут ходьбы от Петронассов и с видами на них. Большой выбор номеров.
Не новый отель, и это очень заметно, в том числе и в номерах.
Прибывали в отеле в апреле 2010 года, Номер первоначально заказанный Джуниор Сьют не понравился - грязный и старый, полученный в замен Делюкс Сьют, был более оригинальным. Большой, с видом на Петронассы, двумя умывальниками и зеркальным душем. Телевизор в номере не плоский, и это удивило. В целом учитывая критерий цена-качество удовлетворил. Завтрак самый обычный, без излишеств. Из минусов - из окон видно старое кладбище за отелем. Расположение радует, метро и монорельс рядом, а также ночная жизнь Hard Rock Cafe. В целом остались довольны.
Оценявани 10 април 2010
nikolay от Русия
Двойка
Отседнахме 2 вечер/и в февруари 2010 г.
Hotel Maya”
Отличный вид на башни петронас, просторная комната,
немножко назойливый не по делу персонал. Сумели убратся в комнате два раза за день.
Отличный вид на башни петронас, просторная комната,красивый санузел, отличный разнообразный завтрак, словом, все совсем неплохо. хотя гостиница совсем не новая. мы брали комнату под названием студия. Да и совсем не трудно добратся - рядом станция однорельсового поезда. В аеропорт лучше брать просто такси на улице - будет в два раза дешевле. Я человек придирчивый, но получилось как то совсем не плохо.
Оценявани 10 март 2010
Igor от Русия
Студио тип Кинг
Отседнахме 3 вечер/и в януари 2010 г.
Отличный отель”
Невысокая стоимость проживания.Удобное расположение, современный дизайн. Отличный бассейн. В ресторане первого этажа - хорошая кухня.
Персонал вежливый, но, на мой взгляд, не очень участливый. Высокие цены в ресторане.
Удобное расположение - центр города.Уютный, современный отель. Очень понравилась архитектура отеля, внутреннее оформление. Отличный бассейн, хоть и небольшой. В ресторане первого этажа - хорошая кухня, хотя цены могли бы быть и пониже. На этаже есть лонжа, с которой окрывается вид на башни-близнецы. Там же бар. Покупаете коктейль и любуетесь видом. Номера тоже хороши. Наружная стена стекляная, вид за ней тоже прекрасный. Обслуживание приличное. Отношение к русским настороженно-недоуменное (впрочем, как и везде). Персонал вежливый, но не предупредительный: вручили ключи от номера и показали, где находится лифт. Уезжали в 4 утра. Менеджер забыл сказать "до свидания". Может не проснулся. Хотя это мелочи. Отель очень понравился!
Оценявани 12 февруари 2010
Tair от Русия
Делукс суит
Отседнахме една вечер в януари 2010 г.
Расположение, сервис.
мебель выглядит старой, но чистая. Шнуровой интернет в номерах.
Достойный отель, из окна видно либо башни близнецы, либо телебашню. Хороший ресторан (скай лаунж) со вкусной едой, красивой официанткой и быстрым обслуживанием на высоком уровне. Отличный консьерж. Я оставил паспорт в такси, а он связался со всеми и съездил в аэропорт забрал. В лифтах, каждый день новый коврик, с днём недели. Очень сложно найти мини-бар. (он справа от телевизора!)
Оценявани 06 февруари 2010
Kirill от Русия
Джуниор суит
Отседнахме една вечер в август 2009 г.
хороший отель”
Расположен в центре. Все рядом. Отличные номера. отличный вид из лаунж-зоны на 13-ом этаже отеля.
Небольшой выбор питания. Дорогое питание и напитки.
Отель хороший. Оставались в нем на 1 ночь, все понравилось в целом. Нам бесплатно дали номер класса выше чем бронировали. Номер большой, с видом на известные в КЛ башни близнецы. Немного старовата мебель, но все чисто и аккуратно. В отеле есть бассейн, правда небольшой, но зато с гидромассажами различных видов - отличное место для расслабления после дневной прогулки. Отель расположен в центре города, поэтому из него удобно добираться до многих известных достопримечательностей. До Башен близнецов пешком идти минут 10.
Оценявани 09 септември 2009
Andriy от Украйна
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в август 2009 г.
Xoroshij otel”
v Centre goroda...radom s Bashnami-bliznecami..xoroshie nomera i pitanie.
kamari na lobi s;edaut:)
v Centre goroda...radom s Bashnami-bliznecami..xoroshie nomera i pitanie.
Оценявани 01 септември 2009
BRANKO от Словения
Студио тип Кинг
Отседнахме 2 вечер/и в декември 2014 г.
dobra lokacija”
zajtrk lokacija osebje
odličen zajtrk, raznovrstno sadje posebno mango je redkost v drugih hotelih,
Оценявани 09 декември 2014
4,8
PNG от Малайзия
Not value for money. ”
Friendly staff. But dont think it can be consider as 5 star hotel. There are many more horel that is better than this.
Оценявани 19 ноември 2018
Dear Valued Guest Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. We have taken note on your comments and will further improve in our service delivery as part of our assurance for a continuous effort to provide our guest a memorable experience. Should you need any assistance for your future visit to Kuala Lumpur, please do not hesitate to contact us. We hope to welcome you back soon in future. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
nur от Малайзия
Very good and awesome”
Thanks for tour service and food is great..
Оценявани 14 ноември 2018
Dear Nur Warm greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you back again in your next visit to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
9,6
Haslinda от Малайзия
Отседнахме една вечер в ноември 2018 г.
Great breakfast ,free upgrade ,good service by the staff”
The room is a bit outdated furniture with a modern twist. Spacious bathroom.
Оценявани 13 ноември 2018
Dear Haslinda We would like to thank you for choosing Hotel Maya KLCC as your preferred accommodation during your visit to Malaysia. It's really heart warming to read your beautiful review, and I'm delighted to know that you've a collection of wonderful experiences from your stay. It is also great to hear that you were well looked after by our wonderful team during your stay with us. We have noted your comments that our rooms need some update and we are happy to informed you that we are currently undergoing through our renovation on stages to upgrade our rooms. We hope to welcome you back soon to Hotel Maya KLCC on one of you leisure or business trips to Kuala Lumpur. Warmest regards, Teekay Goh General Manager
Mindy от Малайзия
Like the heated pool”
The hotel is located within walking distance to KLCC. I tried the breakfast and it was not bad.. Enjoyed the heated pool very much and spent around 2 hours there.
Оценявани 13 ноември 2018
Tan от Малайзия
Отседнахме 2 вечер/и в ноември 2018 г.
Good Locaton; Value For Money”
Swimming pool is quite small. No children's pool. Limited variety for buffet breakfast.
Оценявани 12 ноември 2018
Dear Mr Tan Greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you very much for sharing your experiences at Hotel Maya Kuala Lumpur. We are very grateful to read your kind comments and delighted that you enjoyed your experience so much. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
YEN от Малайзия
Отседнахме една вечер в ноември 2018 г.
good location, walking distance to KLCC, nice and kind staff”
The hotel is in a very good location. Just a walking distance to KLCC. They also offer in-house guest to sky lounge for free from 9 - 11 pm every night. Very delicious cookie. The receptionist free upgrades my room to the junior suite and allowed me to extend my check out time due to I work out and may not be able to back on time. Thanks Hotel Maya. I will definitely come back again. Very value for money.
Оценявани 12 ноември 2018
Dear Yen Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you back again in your next visit to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Heryani от Сингапур
Отличен”
We booked studio King and got upgraded to deluxe Suit for free as we were celebrating our Wedding Anniversarry! The room was Huge and everything was beyond expectation! And all the staff were very friendly and helpful! A great stay around KLCC Vacinity. Good job Team Maya!
Оценявани 12 ноември 2018
Dear Heryani Thank you very much for sharing your experiences at Hotel Maya Kuala Lumpur. We are very grateful to read your kind comments and delighted that you enjoyed your experience so much. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya Kuala Lumpur. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Timothy от Австралия
Джуниор суит
Отседнахме 3 вечер/и в ноември 2018 г.
Great Hotel in a Great Location”
Hotel Maya, is located in a great location with an easy walk to the twin towers or down to Bukit Bintang. The staff are very professional and helpful and arranged for an early check in and a late check out with a 2nd question. The breakfast was great, a wide range of selection. Great value for money and more than happy to recommend to others and look forward to staying again in the future.
Оценявани 12 ноември 2018
Dear Timothy We would like to thank you for choosing Hotel Maya KLCC as your preferred accommodation during your visit to Malaysia. It's really heart warming to read your beautiful review, and I'm delighted to know that you've a collection of wonderful experiences from your stay. It is also great to hear that you were well looked after by our wonderful team during your stay with us. It is very rewarding when our efforts are recognized. Please be assured that we have passed your kind words to our team. We truly appreciate your kind feedback and compliments. We hope to welcome you back soon to Hotel Maya KLCC on one of you leisure or business trips to Kuala Lumpur. Warmest regards, Teekay Goh General Manager
Lin
Re : Relaxing getaway”
Great location and environment for a quiet and great get away
Оценявани 09 ноември 2018
Dear Lin, It is always a pleasure to read such a lovely comment. We are pleased to hear that you were well looked after by our team during your stay with us. It is with great pleasure and privilege to delight each of our guests, and your compliments on our associate's efforts for going the extra mile are greatly appreciated. We would like to assure you that we will relay your comments to the team which will definitely motivate them further. Once again, thank you so very very much for staying at the Hotel Maya KLCC and for sharing your comments. We sincerely look forward to welcome you back on your next visit to Kuala Lumpur! Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Willy от САЩ
Great staff”
Great staff Good service
Оценявани 08 ноември 2018
Dear Willy We would like to thank you for choosing Hotel Maya KLCC as your preferred accommodation during your visit to Malaysia. It's really heart warming to read your beautiful review, and I'm delighted to know that you've a collection of wonderful experiences from your stay. It is also great to hear that you were well looked after by our wonderful team during your stay with us. It is very rewarding when our efforts are recognized. Please be assured that we have passed your kind words to our team. We truly appreciate your kind feedback and compliments. We hope to welcome you back soon to Hotel Maya KLCC on one of you leisure or business trips to Kuala Lumpur. Warmest regards, Teekay Goh General Manager
Michelle от Малайзия
Wonderful Stay”
Our room was upgraded to Deluxe Suite upon check-in for free. Room is clean and spacious. TV was not functioning on the 1st day, a technician came to replace a new unit. Breakfast was lovely. Overall a wonderful stay!
Оценявани 06 ноември 2018
Dear Michelle Thank you so much for staying at the Hotel Maya Kuala Lumpur. I was absolutely delighted to read your thoughts on your recent stay. I was really glad to read that you enjoyed your stay in our Deluxe Suite and the service you received. I have passed on your kind words to the team. Many thanks for taking the time to write your review and we hope to be able to welcome you back in the near future. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Rochelle от Австралия
First Time in KL”
This isnone of the best places I have ever stayed in. It is close to everything, Personas Tower, Hop On Hop Off bus, hospitals restaurants anything you need is right there or accessible. The hotel itself is under renovation buy you wouldn't know it. The staff are very pleasant and helpful. The buffet is to die for, so much choice. They have Car parking which is a must here
Оценявани 06 ноември 2018
Dear Rochelle Warm greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you back again in your next visit to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
2,0
Yvette от Сингапур
Отседнахме една вечер в ноември 2018 г.
Was disapointed with maya hotel facilties. The room was very old. Stain was found. Moudly smell”
Staff at reception not being helpful. We decided to cancel the stay with no refund.
Оценявани 06 ноември 2018
Dear Yvette We thank you very much for your review. Please accept our sincere apology for the in-convenience caused during your stay. After investigating your comments, we regret that you decided not to pursue for a room change / upgrade as offered by our associate. Although you have made a non-refundable booking, we would like to make it up to you by upgrading your future stay with us. Meanwhile, you can be assured that we will take every corrective actions for the shortfall. Please allow us another opportunity to refresh and renew your experience with us again. Warmest regards, Teekay Goh General Manager
Приятен
Ken от Япония
Отседнахме една вечер в октомври 2018 г.
Facing a local Malay grave yard. ”
If you do not mind a Fung Sui issues and sleep next to a grave yard, in general the hotel is good.
Оценявани 05 ноември 2018
Dear Kent Thank you for staying at Hotel Maya Kuala Lumpur. The Jalan Ampang Muslim Cemetery has been around since the 1819 and is part of Kuala Lumpur's history. Due to expansion, it is now being partially developed with hotels, school, embassy and offices. The sight of the cemetery has been kept very well and clean. If there is anywhere we can improve with, please do not hesitate to share it with us. You can be assured that we will take every corrective actions for the shortfall. Please allow us another opportunity to refresh and renew your experience with us again. Warmest regards, Teekay Goh General Manager
Tara от Малайзия
90”
First the location is very convenient no need the car anymore by walking is good enough second the price is responsible with very delicious international breakfast the staff very humble and helpful
Оценявани 05 ноември 2018
Dear Tara Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur as your preferred accommodation. We are very delighted that you have enjoyed your stay with us and collected some memorable experience from our strategic location to our delicious breakfast, helpful and friendly staff. We do hope to welcome you again in near future. Should you require any of our assistance for arrangement, please do not hesitate to contact us. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Praneetha от Австралия
Отседнахме една вечер в октомври 2018 г.
Absolutely Stunning. Made our holiday! ”
We came back from Langkawi and were a bit disappointed with the entire holiday. The last stop was KL and the best decision of the entire trip was to book this place for accomodation. The hotel itself is beautiful, extremely clean, lovely rooms and luxurious facilities. Was very, very impressed. The hotel is not even 200 mts from the famous twin towers and we couldn’t have asked for more from this hotel. Our only regret by the end of it was that we couldn’t spend more time in this amazing and relaxing hotel. Thanks Team Maya!
Оценявани 01 ноември 2018
Dear Praneetha Warm greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you back again in your next visit to Kuala Lumpur. Hope the next time you can stay longer with us. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
6,0
Tat от Сингапур
Cemetery View”
I book a suit with them and they give me a perfect view of cemetery.. I ask to change a room, even if I need to pay more but the staff just reply with a no other room available..
Оценявани 31 октомври 2018
Dear Valued Guest Thank you for your review and I am very sorry that we did not live up to your expectations during your recent stay with us. We apologise that we couldn't accommodate your request for a room change. Under normal circumstances, our associate would provide you to move rooms, but on this occasion our hotel was full and this was not possible. Once again, our sincere apologies. Please allow us another opportunity to refresh and renew your experience with us again. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Nigel от Австралия
Студио тип Кинг
Отседнахме 4 вечер/и в октомври 2018 г.
Много добър”
Great convenient location, nice friendly staff, great breakfast. Disappointed that there are limited facilities even though website lists things like Poolside Cafe when there is non and even has signs stating no food or drink allowed around pool area and when buying a jug af beer you expect it to come from a tap not just several bottles poured into it🙁
Оценявани 29 октомври 2018
Daing от Малайзия
Отседнахме 2 вечер/и в октомври 2018 г.
even the hotel is on going for renovation the service is still excellent.”
everything is great. no regret to stay in this hotel. a short walk to klcc n food outlet opposite the hotel is a plus. will return again n looking forward to the new renovated room.
Оценявани 28 октомври 2018
Dear Daing Warm greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you back again in your next visit to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
David от Сингапур
Отседнахме 2 вечер/и в октомври 2018 г.
Service staff are warm and friendly. Rooms are spacious. The late checkout was very helpful: ”
Consider having a shuttle to klcc. Staff could have a greater sense of awareness of the works in progress and impact to guests. Food spread is quite good, Chef making the eggs is incredibly polite. Staff are attentive to diners needs and in doing clearing of tables. They smile with warmth and sincerity.
Оценявани 26 октомври 2018
Dear David Greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. We are very grateful to read your kind comments and delighted that you enjoyed your experience so much. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya KLCC. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Ahmad от Малайзия
Nice stay.”
I book one suite room and have been upgraded to deluxe suite.
Оценявани 24 октомври 2018
Dear Ahmad It is always a pleasure to read such a lovely comment. We are pleased to hear that you were well looked after by our team during your stay with us. It is with great pleasure and privilege to delight each of our guests, and your compliments on our associate's efforts for going the extra mile are greatly appreciated. We would like to assure you that we will relay your comments to the team which will definitely motivate them further. Once again, thank you so very very much for staying at the Hotel Maya KLCC and for sharing your comments. We sincerely look forward to welcome you back on your next visit to Kuala Lumpur! Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Mohd от Малайзия
Студио тип Кинг
Отседнахме 6 вечер/и в октомври 2017 г.
Great Location”
Best place to stay within KLCC vicinity
Оценявани 23 октомври 2018
Dear Wonderful Customer, It is always a pleasure to read such a lovely comment. We are pleased to hear that you were well looked after by our team during your stay with us. It is with great pleasure and privilege to delight each of our guests, and your compliments on our associate's efforts for going the extra mile are greatly appreciated. We would like to assure you that we will relay your comments to the team which will definitely motivate them further. Once again, thank you so very very much for staying at the Hotel Maya KLCC and for sharing your comments. We sincerely look forward to welcome you back on your next visit to Kuala Lumpur! Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Приятен
QIAO от Малайзия
Отседнахме една вечер в октомври 2018 г.
Perfect location, bt breakfast may be more variety.”
room cleanliness may improve a abit, especially the bedsheet & blanket.
Оценявани 23 октомври 2018
Dear Qiao Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. We are very grateful to read your kind comments and will look into the cleanliness, bed sheet and blanket highlighted by you for improvement. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya KLCC. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Erum от Великобритания
Отседнахме 3 вечер/и в октомври 2018 г.
Great location and food!”
Located right around the corner from KLCC and opposite is the free shuttle around the city. The buffet breakfast is a must - has everything you could ask for in a well laid out fashion. Staff very attentive and do not mind helping. Rooms are large and all windows open for fresh air. The hydrotherapy pool is amazing as well as the sky lounge overlooking the city.
Оценявани 22 октомври 2018
Dear Erum Thank you very much for sharing your experiences at Hotel Maya Kuala Lumpur. We are very grateful to read your kind comments and delighted that you enjoyed your experience so much. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya Kuala Lumpur. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Nurafiqah от Малайзия
Location is great”
It's not as good as the last time I stayed here. Maybe they can update their furniture to be as competitive and worth the money as other new hotels booming in.
Оценявани 22 октомври 2018
Dear Nurafiqah Greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred accommodation. We are very grateful to read your kind comments and delighted that you enjoyed your experience so much. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya KLCC. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Raja от Малайзия
Fantastic Hotel”
I would like to thank Mr.Arun for making our stay at Hotel Maya very memorable. Due to unexpected circumstances we arrive earlier from the check in time “very2 early in the morning”, I desperately need to check in because we are all especially my 6 years old son was so exhausted from the long journey, and Mr.Arun has help us check in smoothly with a reasonable early check in rate and our room has been upgraded from Junior Suite to Deluxe Suite with a very beautiful KLCC view. The room was really spacious, good facilities provided by the hotel, breakfast was good, great hotel staffs and they even offer us a late check out. Will definitely come back.
Оценявани 21 октомври 2018
Dear Raja Warm greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred family accommodation. I am delighted that Mr Arun managed to assist you with your early check-in and extended a complimentary upgrade. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you and your family back again in your next visit to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Joyce от Малайзия
Много добър”
Breakfast not good, not much choice.
Оценявани 17 октомври 2018
Dear Joyce Thank you for staying at Hotel Maya Kuala Lumpur during your recent visit to Kuala Lumpur. I appreciated your comments about our breakfast and will review our breakfast spread for improvement. If you have any suggestion, please share with us. Once again, we thank you for selecting Hotel Maya KLCC. We look forward welcoming you and your travel companion in your next trip back to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
Faith от Тайланд
Отседнахме 2 вечер/и в октомври 2018 г.
Location very near Petronas tower”
5 minute walk to Petronas Tower. We had a free upgrade and the view in our room was spectacular. There is complimentary coffee, tea and petit four at the sky lounge every 9-11pm. Room is clean and Bathroom is a bit dated but well-maintained. Staff are super friendly and accommodating. Pool is great as well.
Оценявани 16 октомври 2018
Dear Khun Faith, It is always a pleasure to read such a lovely comment. We are pleased to hear that you were well looked after by our team during your stay with us. It is with great pleasure and privilege to delight each of our guests, and your compliments on our associate's efforts for going the extra mile are greatly appreciated. We would like to assure you that we will relay your comments to the team which will definitely motivate them further. Once again, thank you so very very much for staying at the Hotel Maya KLCC and for sharing your comments. We sincerely look forward to welcome you back on your next visit to Kuala Lumpur! Yours sincerely, Teekay Goh General Manager
TAUFIK от Малайзия
Семейство с големи деца
Отседнахме една вечер в октомври 2018 г.
Great location..aging furniture...breakfast need to be improved...”
start with check in... the staffs are really polite and everything smooth even my room upgraded to deluxe...Entering the room....clean,big I mean very big...the furniture are little bit aging you can see from the colour of the sofa ...the toilet is clean....breakfast...need to be improved nasi lemak not in the menu.. malaysian national dish...common guys.
Оценявани 16 октомври 2018
Dear Valued Guest Warm greetings from Hotel Maya Kuala Lumpur! Thank you for choosing Hotel Maya Kuala Lumpur a distance away from the iconic Petronas Twin Towers as your preferred family accommodation. Nothing is more important than to make our guest feel at home. My team and I are extremely delighted that we have met your expectation. Once again, thank you so much for staying with us and taking time writing such a beautiful feedback. We look forward welcoming you and your family back again in your next visit to Kuala Lumpur. Yours sincerely, Teekay Goh General Manager